Jméno:
Heslo:

Ročník 2010/2011

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ ŠKOL. ROKU 2010 - 2011

SLAVNOSTNÍ ZAHÁJENÍ ŠKOL. ROKU 2010 - 2011

První den nového školního roku je vždy plný očekávání, milých setkání a snad i radosti. Pryč je doba odpočinku, relaxace a nicnedělání! 

Školní rok 2010/2011 nás přivítal rozmarným letním deštěm, takže jsme nemohli zahajovací slavnostní shromáždění uspořádat na zahradě, ale v pokoji u velkých dětí.
A protože 1.září (den, kdy něco nového začíná) je přesně tím dnem, kdy je vhodné popřát si do následujících deseti měsíců jen to nejlepší, všichni dospělí se po uvítací řeči chopili pastelek a během několika minut doslova vykouzlili pro každého přáníčko s obrázkem. 

Ať je tento školní rok dobrým rokem nejen pro naše nové žáčky, ale i pro nás pro všechny!
 

Pavla Ročárková

FOTO ZDE

1.9.2010

Ohlédnutí za výstavou ZAHRÁDKA BAREFF

Ohlédnutí za výstavou ZAHRÁDKA BAREFF

Základní škola Zahrádka přivítala nový školní rok netradičně – uspořádala v září 2010 v Poštovní minigalerii na poště v Přemyslovské ulici v Praze 3 výstavu fotografií „ Zahrádka bareff“. Těmi chtěla veřejnosti ukázat, že – ač jsme školou pro žáky s těžkým kombinovaným postižením – se umíme srdečně smát, hezky prožívat společné chvíle, jezdit na výlety i zažívat spoustu legrace. Podívejte se sami, jak vernisáž zachytil pan inženýr Chudoba. Moc děkujeme za tento milý dokument. Děkujeme vedoucímu pošty Tomáši Roubalovi i Clubu gentlemanů Žižkov.


Božena Sekaninová

FOTO ZDE

08.12.2010


Vysvědčení Leden 2011

Vysvědčení Leden 2011

Poslední  lednové pondělí jsme rozdávali pololetní vysvědčení.

Pro některé děti to bylo jejich první opravdové  ,,výzo“.

Staří, ostřílení bardi převzali chválu a hodnocení, které jim krasopisně napsali jejich třídní učitelé, se zkušeností a šarmem sobě vlastním. Pan učitel Ondřej se postaral i o slavnostní ceremonii a složil několik vynikajících básní. Jeho brilantní přednes dojal i naši novou paní ředitelku Dášu Roseckou, na kterou samozřejmě Ondřej v básni pamatoval. A tak, děti, vám blahopřejeme, učitelům děkujeme a Dáše gratulujeme.

Kateřina

FOTO ZDE

24.02.2011

Návštěva z SPC Starostrašnická

Návštěva z SPC Starostrašnická

2. ledna t. r. nás poctili svoji návštěvou kamarádi a kolegové z SPC Starostrašnická. V rámci programu sociálních dovedností, kterého se tito studenti účastní, jsme pro ně připravili krátký odpolední program v Zahrádce.

Děvčata a chlapci si u nás společně s našimi dětmi namalovali trička a hedvábné šátky, ti, kdo nemalovali, strávili čas ve snoezelenu, kde s hudbou a měnícím se světlem mohli relaxovat. Nakonec jsme společně posvačili jednohubky, ovoce a zeleninu a budeme se těšit na další setkání.

Za pomoc moc děkuji Pavle, Ludmile, Marjánce a Terezce.

Kateřina

FOTO ZDE

2.1.2011

Divadelní představení Mrazík

Divadelní představení MrazíkVe škole jsme se vzájemně potěšili milým divadlem. Už v prosinci minulého roku jsme pro naše děti a kolegy hráli představení Mrazík. A protože sněhový příběh Ivánka a Nastěnky a samozřejmě dědečka Mrazíka měl tak velký úspěch, opakovali jsme představení ještě několikrát. 

V roli Mrazíka exceloval kolega Robert. Ivánka, jehož matku si zahrála Janička, krásně ztvárnil Martin a Jirka. Nastěnka byla něžná a milá v provedení Báry. Baba Jaga Lenka škodila, jak mohla a loupežníci Jirka s Karolínkou, ač se velmi snažili, tak svatbě Ivánka a Nastěnky nezabránili. Žárlivá Marfuša Radana se od Mrazíka vrátila s čuníky a stařeček Martin si od macechy Báry už nenechal nic líbit. Dědeček hříbeček Martin a Markéta krásně prozvonili celý les, který byl plný medvědů, zvláště velké medvědice Ondřeje. Celým příběhem nás provázela vypravěčka v dřevěném okénku, kterou mistrovsky ztvárnil 
kolega Michal. 

Za pomoc velmi děkuji Báře, Mirce, Alence, Michalovi, Robertovi, Ondřejovi, Pavlovi a dalším kolegům, kteří nám umožnili a pomohli vytvořit prostor a celkovou vizáž představení. 

Ludmila Holušková

FOTO ZDE

09.03.2011

Mezinárodní den autismu

Mezinárodní den autismu

ZŠ Zahrádka v modré…

Třída pro děti s poruchou autistického spektra ZŠ Zahrádka se 1. 4. 2011 připojila k mezinárodní kampani „Light It Up Blue“ a podpořila tak osvětu související s mezinárodním dnem autismu.

OSN přijala 2. duben jako Světový den autismu. Projekt ,,Light It Up Blue“ se ve světě stal již tradicí. Z 1. na 2. dubna osvěcují firmy a společnosti své budovy modrým světlem a tím dávají najevo, že jim problematika autismu není lhostejná. K této akci se připojily více než dvě stovky staveb po celém světě. Několik dalších firem se přidalo tím, že 1. 4. přišli zaměstnanci v modrých tričkách. Také my jsme tak učinili. Společně jsme rozsvítili modré světlo a zazpívali si s kapelou „Blue Band“, jejímiž členy se stali žáci autistické třídy. 
 

Marjánka

FOTO ZDE

1.4. 2011

Koncert v Zahrádce

Koncert v ZahrádceVe středu 4.5.2011 k nám v dopoledních hodinách zavítali zpěváci z Pobytového rehabilitačního a rekvalifikačního střediska pro nevidomé Dědina v Praze. Na koncert přišli žáci, pedagogové a také (hudebně založený) pes Valda:o). Protože posluchačů bylo mnoho a všichni by se do malé místnosti s klavírem nevešli, koncertovalo se na dvakráte. Repertoár si sestavili sami zpěváci, obsahoval jak písně lidové, tak písně od populárních zpěváků, většina z nich zazněla v doprovodu klavíru. Atmosféra koncertíků byla živá, chvíli posluchači soustředěně naslouchali, poté se přidali k interpretům a zpívali, někdo tančil, někdo bubnoval…Na závěr každého koncertu, dle návrhu z publika, si všichni společně zazpívali píseň „na rozloučenou“.Tak třeba zase někdy nás přijdou zpěváci z Dědiny opět potěšit:o)

zapsala Bára Slabyhoudová

FOTO ZDE

Jak jsme vyráběli kantely

Jak jsme vyráběli kantelyNa konci června, 24. – 25. 6. 2011, se na zahradě Zahrádky uskutečnila dílna – výroba kantel. Od pátečního odpoledne jsme pod odborným dohledem Karla Hanzíka ryli, dlabali a hladili dřevěné polotovary, dokud se z nich během soboty nevyklubaly krásné oblé kantely. Hlavně zpočátku to byla docela dřina, ale výsledek stál za vynaloženou námahu. Díky výborné náladě všech zúčastněných i slunečnému počasí se nám podařilo zažít nádherné dva dny. Poděkování patří především Karlovi, který radil, pomáhal s výrobou, natahoval struny a ladil. Bára Slabyhoudová celou akci s Karlem domluvila a připravila a společně s Lídou Holuškovou pečovaly o naše pohodlí a žaludky. Srdečný pozdrav posílám i všem našim přátelům a kamarádům, díky jejichž účasti se dílna mohla zrealizovat.

Dagmar Rosecká

FOTO ZDE

Výlet na Balaton

Výlet na BalatonČas utíká jako voda a naši někteří žáci v autistické třídě dozrávají, dorůstají a chystají se vykročit na dospěláckou cestu životem. Na konci školního roku nás již opustil Vilda, Terezka je na řadě letos a poté to čeká i Martina. Rozhodli jsme se jim uspořádat takový společný závěrečný výlet. Jednak aby se ještě jako kamarádi vzájemně užili, ale také jako takové dovršení toho, co se vše naučili a co už zvládli v socializačních, sebeobslužných aj. dovednostech. A protože šlo o tak významný důvod, rozhodli jsme se pro výlet do zahraničí, a to k Balatonu. Vyrazili jsme koncem června 2011.
Vilda, Terezka i Martin nás přesvědčili o tom, že už jsou opravdu staří „mazáci“ a jen tak něco je nerozhází. Zvládli dlouhé putování v autě, přejezdy přes hranice, přespávání na cizích místech a vůbec všechny změny a nenadálé situace, které nás na výletě potkaly.
Balaton je největší jezero ve střední Evropě, právě pro svou velikost se mu také říká „Magyar tender“ (Maďarské moře). Jelikož má Balaton poměrně mělké dno a voda není hluboká, prohřívá se rovnoměrně až do dna, takže to bylo ideální místo pro naše koupání. Martin si dokonce u vody s chutí a z plných plic zazpíval: „Já do lesa nepojedu.“ Upoutal tak pozornost spousty Maďarů
Ubytováni jsme byli v příjemném domku nedaleko centra Balatonalmádi (tzv. balatonská riviéra). Kromě koupání jsme podnikali také výlety po okolí. Navštívili jsme např. Veszprém - staré město majestátně trůnící na skalnatém ostrohu a při okružní procházce jsme si prohlédli věž, hradní bránu, kláštery, kostely, arcibiskupský palác aj. Zamířili jsme i na levandulový poloostrov Tihany, který zasahuje do jezera až do vzdálenosti 5 km a skýtá tak překrásné výhledy na jezero a také zajímavé benediktinské opatství. Jsou tam také malebné a památkovou péčí chráněné domy, z nichž některé jsou pokryty rákosem a zdobeny malbami.
V rámci dobrodružné výpravy jsme v nejužší části Balatonu podnikli přejezd trajektem. V Siofoku (rodiště operetního skladatele E. Kalmána) jsme zase viděli zajímavý luteránský kostel architekta Imre Makovecze, který byl z velké části postaven z finského dřeva. 
Výlet jsme si zkrátka náramně užili a domů si přivezli spoustu krásných zážitků, stejně jako v srdci památku na tento náš společný čas…

Marjánka

FOTO ZDE

27.06.2011

Zahradní slavnost 2011

Zahradní slavnost 2011

Stává se již téměř tradicí, že se na konci školního roku setkáváme s rodinami našich žáků, s našimi příznivci a přáteli při zahradní slavnosti. Dne 28. června jsme tak v odpoledních hodinách nejdříve sledovali bublinovou show v podání pana Strassera a poté nám jednu ze svých Pohádek ze zahrádky zahrálo divadlo Kapsa z Andělské Hory. Paní učitelka Lída prodávala výrobky našich dětí, největší zájem byl jako vždy o originálně zdobené nádobí a o hedvábné šátky. Děti i dospělí si mohli koupit korálky, nebo zkusit navlékat náramky. Také se mlsalo- přijeli naši staří známí se zmrzlinou, s palačinkami a s dalším výborným občerstvením. Závěr slavnosti nám zpříjemnilo vystoupení hudebního tělesa Žižkovská smršť, které hrálo melodie různých žánrů s opravdu velkým nasazením. Počasí nám přálo a v programu si každý našel „to své“. K vytouženým prázdninám už byl jen krůček a myslím, že při cestě domů si všichni vykračovali vesele, nebo alespoň pískali do noty.

Pavla Ročárková

FOTO ZDE

28.06.2011

 

Markétčin den

Markétčin denV pátek 24. 6. nás navštívili naši kamarádi ze sousední mateřské školky. Přišli se podívat za Markétkou, která za nimi docházela tento rok na integraci. Děti zajímalo, kde se Markétka učí, odpočívá, hraje si, cvičí, zpívá apod. Markétka děti provedla celou budovou a vše jim ukázala. Nejvíce se dětem líbila místnost pro zrakovou stimulaci a měly možnost si užít nejen náš snoezelen, ale muzikoterapii. Také viděly a mohly si samy vyzkoušet, co všechno umí a dokáže canisterapeutický pes, kterého v tomto případě představoval boxer Walda, který patří Markétčině fyzioterapeutce Nadě. Děti si ještě prohlédly zahradu a naše dvě kozy Hermínu a Rozalínu. Nakonec Markétka děti obdarovala bublifuky a lízátky a pozvala je na Zahradní slavnost. Prožili jsme velmi veselé dopoledne. 

Markétce v průvodcování pomáhaly paní učitelky Pavla a Bára. 

Ludmila Holušková

FOTO ZDE

english
Základní škola Zahrádka

Created by © 2014 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek pro školy