Somatopedický seminář na Pedagogické fakultě v listopadu 2010 Neurovývojová onemocnění a Rettův syndrom Tupá, Pražanová, Vyštejnová

Somatopedický seminář na Pedagogické fakultě v listopadu 2010 Neurovývojová onemocnění a Rettův syndrom  Tupá, Pražanová, VyštejnováZákladní školu Zahrádka navštěvují jak žáci s Rettovým syndromem (RTT), tak také děti s různými chromozomálními změnami a s klinickým obrazem velmi podobným RTT. Proto se na nás obrací řada rodičů i někteří učitelé se žádostí o radu při péči, vzdělávání nebo umístění dítěte. Rádi se o zkušenosti dělíme, i když víme, že se stále ještě také učíme, jak učit.
Od loňského roku se v naší škole scházejí rodiče a přátelé dětí s RTT. Nových zájemců o tato setkání přibývá. Věnujeme se např. pomůckám, ergoterapii, komunikaci či aktuálním otázkám jednotlivých rodin. 12.listopadu 2010 uspořádala Somatopedická společnost na PedF UK seminář na téma „Neurovývojová onemocnění". Sekci Rettův syndrom měla na starost naše škola. Přednáškou Rettův syndrom a jiné vzácné diagnózy zahájila MUDr.Alena Zumrová, o vzdělávání žákyň s RTT pohovořila speciální pedagožka školy Mgr.Mirka Tupá a o specifice  fyzioterapeutické péče o žákyně s RTT Lucie Pražková, vedoucí fyzioterapie Integračního centra Zahrada.

Máme radost, že přednášky měly dobrou odezvu. Odpolední blok otevřela nádherným vstupem maminka naší žákyně Katky, paní Iveta Vyštejnová – poodhalila nám cestu, kterou prochází rodič s dítětem se závažným postižením.
Níže nabízíme text jejího vystoupení.

Mirka Tupá