Sociální dovednosti

Jak jste si již mohli přečíst v rubrice „Aktivity", měli jsme ve škole začátkem února milou návštěvu. V odpoledních hodinách za námi přišli účastníci skupiny pro nácvik sociálních dovedností, pořádané pracovnicemi ze Speciálně pedagogického centra Starostrašnická. Dorazilo deset dospívajících dětí a jejich doprovod. Nejdříve proběhlo představování a seznamování, za naše žáky se aktivně zúčastnili Bára a Dominik. Měli jsme pro hosty nachystané malé občerstvení a na oplátku jsme dostali drobnou pozornost. Celý program si zde děti užily, měly zážitek ze snoezelenu nebo radost z vlastnoručně vyzdobeného trička či hedvábného šátku. Jak se chovat na návštěvě bylo jen jedno z témat, se kterými se tito dospívající celý minulý školní rok setkávali. Věnovali se například nakupování, návštěvě kina či knihovny, také si zkusili různé domácí práce, zkusili objednat si jídlo v restauraci a manipulaci s penězi. Všechny aktivity se zaznamenávaly na kameru.

Dne 5. října 2011 pak proběhlo setkání rodičů zúčastněných dětí, pedagogů a asistentů, kteří společně shlédli videozáznamy v podobě téměř hodinu trvajícího filmu. Coby hostitelům a „spolutvůrcům" jedné z uplynulých schůzek přišlo pozvání na tuto prezentaci i k nám do Zahrádky.
Při promítání měli rodiče možnost vidět, jak si jejich děti v těchto situacích počínaly. Myslím, že každý účastník udělal na sobě pěkný kus práce! Gratuluji!

Děkuji tímto paní Mgr. Radmile Lorencové i paní Mgr. Petře Narwa za pozvání na tuto akci a přeji jim hodně dalších podobných úspěchů. Jsme rádi, že s naší školou již několikátým rokem spolupracují a těšíme se, že tomu tak bude i nadále. Obě pracovnice mohou rodiče našich žáků kontaktovat a žádat je o konzultaci ohledně svých dětí. Telefon a e-mailovou adresu zprostředkují třídní učitelé.
Zmínka o nácviku sociálních dovedností bude vysílána Českou televizí v pořadu Klíč dne 18. října tohoto roku. Máte-li zájem, sledujte!

Zapsala Pavla Ročárková