Italská inspirace

Na začátku druhého pololetí do Zahrádky přijel nový kolega z Itálie – Matteo Maienza. Matteo v Zahrádce absolvoval již v minulém školním roce krátkodobou muzikoterapeutickou praxi a tentokrát se vrátil do známého prostředí a s jasným cílem. Náplní jeho práce ve škole byla individuální i skupinová muzikoterapie.  Aktivitou, která nás ovšem oslovila nejvíc, bylo propojení prvků hipoterapie s muzikoterapií.

Ve spolupráci s fyzioterapeutkou Integračního centra Zahrada, Kateřinou Želinovou, se Matteo nejdřív seznámil s koňmi, na kterých naši žáčci jezdí. Zjišťoval, jaké jsou jejich povahové rysy, jak budou na hudbu reagovat, jak k nim přistupovat. Následovaly vlastní jízdy s dětmi – každé dítě na koni je pod stálým dohledem jednoho dospělého – buď fyzioterapeuta, nebo pedagoga. Tuto skupinu Matteo doprovázel, přecházel plynule od koně ke koni a za chůze hrál na kytaru nebo na buben. Rytmem a tónem zpěvu se snažil sladit s koněm a zároveň v rámci možností komunikovat s dítětem. Jak koně, tak děti (ale i doprovázející dospělí :o)) na hudbu reagovali velmi přirozeně a hezky. U některých dětí bylo dokonce možné dát jim buben přímo na hřbet koně a oni sami muzicírovali přímo za jízdy. Docházelo k relaxaci, uvolnění napětí, atmosféra byla úžasně pozitivní.

Bohužel máme na koně vyhrazeno jen jedno dopoledne týdně, takže výsledky této aktivity nelze hodnotit z dlouhodobější perspektivy, přesto nám Matteo umožnil otevřít další dveře a rozšířit obzory v možnostech práce s těžce postiženými dětmi.

Spolupráce s Matteem nebyla jen pracovním přínosem, ale bylo to milé setkání s inspirativním člověkem. Matteo, děkujeme a těšíme se zase někdy na viděnou!

21. 9. 2015

FOTO ZDE...